Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » OGÓLNOPOLSKIE CZUWANIE WSPÓLNOT DLA ...

OGÓLNOPOLSKIE CZUWANIE WSPÓLNOT DLA INTRONIZACJI NSPJ

wielkość tekstu:A | A | A

Każdego roku w liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego ma miejsce w sanktuarium na Świętym Krzyżu Ogólnopolskie Nocne Czuwanie przedstawicieli Wspólnot dla Intronizacji NSPJ: 

Dla nas chrześcijan krzyż jest znakiem zbawienia, a zarazem wyznacza naszą ziemską drogę, która prowadzi przez Ogród Oliwny i Kalwarię. Tą właśnie drogą podążają dzisiaj, bynajmniej nie w sensie metaforycznym, setki tysięcy wyznawców Chrystusa – podkreślał w homilii bp K. Nitkiewicz.


W ramach obchodów odpustowych na Świętym Krzyżu odbyło się ogólnopolskie spotkanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, na które przybyło blisko tysiąc uczestników z całej Polski. Do świętokrzyskiego sanktuarium przybyły delegacje z kilkudziesięciu diecezji oraz przedstawiciele parafialnych wspólnot intronizacyjnych. – W naszej parafii działamy od przeszło dwóch lat. Cotygodniowe spotkania służą naszej formacji, zaś indywidualną i wspólnotową modlitwą obejmujemy całą naszą parafię, która przygotowuje się do aktu intronizacji Serca Jezusowego – mówiła pani Krystyna Rozmus z Radomia.

Zawiązanie wspólnoty pielgrzymkowej i modlitewnej rozpoczęło się od Apelu Jasnogórskiego, następnie przybyli pątnicy czuwali przed Najświętszym Sakramentem. Kolejnym elementem spotkania była godzina Modlitwy za Ojczyznę.

Eucharystii o godz. 23.00 przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcił do modlitwy za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i o pokój w tych krajach. - Dla nas chrześcijan krzyż jest znakiem zbawienia, a zarazem wyznacza naszą ziemską drogę, która prowadzi przez Ogród Oliwny i Kalwarię. Tą właśnie drogą podążają dzisiaj, bynajmniej nie w sensie metaforycznym, setki tysięcy wyznawców Chrystusa. Trudno powiedzieć ilu ich jest pośród uchodźców i emigrantów napływających do Europy. Inni pozostali w piekle wojny i prześladowań. Nie wiadomo na jak długo. Miliony ludzi na świecie poruszyło zdjęcie dziecka uchodźców, które utonęło w morzu. Nawiązując do niego, patriarcha melchicki Grzegorz II Laham powiedział, że w celu uniknięcia podobnych tragedii trzeba przywrócić pokój. „Na to czekamy. Brak pokoju jest przyczyną ucieczki z kraju“ – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do zgromadzonych. - Nie ustawajmy w modlitwie w intencji tych naszych sióstr i braci, podejmijmy wyrzeczenia, żeby obok pomocy uciekinierom podjęte zostały zdecydowane działania na rzecz przywrócenia pokoju w regionie bliskowschodnim. Tylko taka interwencja jest w stanie położyć kres cierpieniom tamtejszej ludności, spośród której największą ofiarę płacą chrześcijanie – zachęcał hierarcha. 
Zwracając się do osób zaangażowanych w ruch intronizacji mówił o duchowej sile krzyża Chrystusa, która odmienia człowieka i udoskonala wewnętrzne. - Być wywyższonym razem z Chrystusem na krzyżu. Czy nie do tego powinna prowadzić intronizacja Jego Serca w naszym sercu, w naszych parafiach i rodzinach? Rozważanie męki Chrystusa, wpatrywanie się z wiarą w Jego krzyż, uzdrawia serce z egoizmu, lęku, poczucia bezsensu. Pomaga odeprzeć ataki szatana i przeciwstawić się jego pokusom. Takim samym narzędziem łaski i mocy jest nasz osobisty krzyż złączony z krzyżem Zbawiciela. Każda prawdziwa ofiara uszlachetnia wykonywaną pracę, cierpienie pozwala dostrzec to, co naprawdę istotne, jednoczy – wskazywał biskup. - Potrzebujemy wszyscy w naszym myśleniu i działaniu „szaleństwa krzyża”, jak nauczał przed laty Ojciec św. Benedykt XVI. Polega ono na przekształcaniu własnego cierpienia, trudności, problemów w miłość do Boga i w miłosierdzie wobec bliźniego. Do tego trzeba dorosnąć, dojrzeć. Przecież ofiara złożona przez Chrystusa z samego siebie była uwieńczeniem całego Jego życia przepełnionego miłością. Uczmy się więc kochać od Chrystusa. Nie stawiajmy granic miłości, bez różnicy czy to będą małe czy duże sprawy. To dotyczy naszych parafii, rodzin, polityki, życia społecznego. Wspólnoty intronizacyjne Najświętszego Serca Pana Jezusa mogą tutaj odegrać wielką rolę. Życzę wam, aby ogólnopolskie czuwanie w Sanktuarium św. Krzyża i spotkania modlitewne w parafiach były dla was źródłem łaski i siły w naśladowaniu Sercu Jezusowego, które tak bardzo umiłowało ludzi – podkreślał Ordynariusz Sandomierski. 

Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup poświęcił feretrony intronizacji kilku parafii z terenu całej Polski.

Następnie przybyli pątnicy mieli czas na osobistą adorację relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Członkowie wspólnot intronizacyjnych czuwali w świętokrzyskim sanktuarium do godzin porannych obejmując modlitwą przywiezione intencje. - Głównym zadaniem członków wspólnot jest adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie, osobiste oddanie się temu Sercu oraz uczynienie z Jezusa centrum swojego życia – poinformował ks. Stanisław Olszówka, diecezjalny opiekun duchowy wspólnoty.
 
(Tekst Ks. Tomasz Lis - Sandomierz)

czytano: 980 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 17 września 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej