Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

PIĄTY DZIEŃ ODPUSTU - MODLITWA W INTENCJI KAPŁANÓW

Strona główna » Aktualności » PIĄTY DZIEŃ ODPUSTU - MODLITWA W INTENCJI KAPŁANÓW

wielkość tekstu: A | A | A

W kolejnym dniu, trwającego od niedzieli Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, gościliśmy prezbiterium Kościoła sandomierskiego, kieleckiego i radomskiego. Wśród 50 kapłanów był także obecny kapłan diecezji sosnowieckiej.

Kapłani przed Eucharystią wysłuchali w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego konferencji, którą wygłosił ks. prof. Stanisław Dyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W swoim wystąpieniu ksiądz profesor odwołując się do licznych opisów biblijnych mówił o tożsamości kapłana i o jego posłudze: Kim jest kapłan? Czym jest kapłaństwo? Powołaniem czy zawodem? Jezus tak jak powołał apostołów, aby Mu towarzyszyli, tak powołuje nas, abyśmy także szli za Nim i byśmy towarzyszyli Chrystusowi. Iść za Jezusem do krzyża, pod krzyż, a przez krzyż iść do chwały. Iść za Jezusem – oto sens naszego powołania. Utożsamić się z Chrystusem – przyjąć Jego mentalność, dzielić jego los – Jezus na Krzyżu i ja też mam być na Krzyżu. Pamiętajmy, że towarzyszem miłości ofiarowanej jest cierpienie – tzn. muszę zabijać swoje ja, poskramiać egoizm – miłość własną. Tak jak Jezus – im bardziej będziemy kochali tym więcej będzie cierpienia – iść do ludzi, być z nimi, być dyspozycyjnym – tak jak Chrystus – mówił ks. prof. Stanisław.

W samo południe rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył i wygłosił homilię bp Jan Piotrowski z Kielc. Pasterz kościoła kieleckiego mówił:  Święto Podwyższenia Krzyża, które w tym historycznym miejscu – nazwanym przez ks. Jana Długosza „Księciem Gór”, przedłuża się na cały tydzień jest przede wszystkim wielkim świętem wiary i źródłem łaski. Takim czasem łaski jest każdy odpust, kiedy ze skarbca kościoła czerpiemy liczne Boże dary i łaskę miłosierdzia. 

A zwracając się do kapłanów, zachęcał ich: Tak jak kiedyś Jezus Chrystus wezwał swoich uczniów, aby Go naśladowali niosąc krzyż, tak dziś wzywa każdego z nas kapłanów tutaj obecnych. Dlaczego to czyni? Bowiem miłość krzyża i wierność krzyżowi są najbardziej czytelnym znakiem naszej tożsamości kapłańskiej i gwarantem, że na pytania: „A wy za kogo mnie uważacie? Odpowiemy tak jak Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Jezus nie oczekuje innej odpowiedzi, ale tylko tej, która czyni Go jedynym Panem naszego kapłańskiego życia i Jego codziennej posługi miłosierdzia w Kościele.

Natomiast zwracając się do zebranych wiernych – pielgrzymów uczestniczących w Eucharystii i prezbiterów mówił: Prośmy dziś razem z naszymi braćmi i siostrami pielgrzymami na Świętym Krzyżu, którzy razem z nami tworzą tę eucharystyczną wspólnotę, aby nigdy i nigdzie krzyż nie zniknął z horyzontu naszego widzenia. Prośmy za nas tu obecnych i tych, którzy tworzą prezbiterium sąsiednich diecezji – sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej, wspólnot zakonnych, misyjnych i seminarzystów. Niech Maryja, Matka Jezusa, która jako Matka Bolesna była u stóp Krzyża, oręduje nieustannie za nami.

Kończąc swoją homilię hierarcha życzył kapłanom: Moim osobistym życzeniem pod adresem każdego z was Bracia Kapłani niech będą słowa św. Augustyna: „Kto nie widzi celu swojej podróży, niech nigdy nie oddala się od krzyża, a sam krzyż będzie go prowadził”.

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowań pod adresem biskupa oraz kapłanów skierował o. Zygfryd Wiecha OMI – superior klasztoru na Świętym Krzyżu. Następnie biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy mieli okazję uczcić świętą relikwię całując ją. Po zakończonej modlitwie miała miejsce wspólna agapa w klasztornym refektarzu.

Jutro w kolejnym dniu odpustu będziemy modlić się w intencji młodzieży. Msze święte o godzinie 12.00 i 18.00. O godzinie 20.00 przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej rozpocznie się ostatnie w tym roku Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Zapraszamy na Drogę Krzyżową, następnie okazja do sakramentu pokuty i pojednania a ok. godziny 22.30 Eucharystia z homilią i na zakończenie Mszy ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

W sobotę, w przedostatnim dniu odpustu będziemy polecać Panu Bogu rolników, ogrodników, sadowników i plantatorów truskawek. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 będzie przewodniczył biskup senior Józef Zawitkowski z Łowicza. Na tej Mszy obecni będą przedstawiciele z gminy Nowa Słupia i gminy Bieliny, którzy przyniosą wieńce dożynkowe by dziękować za tegoroczne plony. Liturgię Mszy świętej uświetni Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin. Tego dnia jeszcze Msza popołudniowa o godzinie 18.00.

W niedzielę, 20 września zakończenie Tygodniowego Odpustu na Świętym Krzyżu. Msze święte o pełnych godzinach: 8.00, 10.00, 12.00, 15.00 i 17.00. Na Mszach o 8.00, 10.00, 15.00 i 17.00 okazja do przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Sumie odpustowej o godz. 12.00 będzie przewodniczył i wygłosi homilię senior Kościoła Kieleckiego biskup Kazimierz Ryczan.

Do końca trwania odpustu wjazd na Święty Krzyż jest wolny. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

17

WRZ

2015

1471

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.