Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA

PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejsze, wtorkowe przedpołudnie w naszej bazylice na  Świętym Krzyżu, podczas uroczystej Eucharystii, 13 nowicjuszy złożyło swoje pierwsze śluby zakonne.    Mszy świętej przewodniczył ojciec dr Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny, który jako delegat Superiora Generalnego przyjął śluby nowicjuszy. Wśród kapłanów koncelebrujących byli obecni ojcowie z naszej świętokrzyskiej oblackiej wspólnoty, m.in. O. Sławomir Dworek OMI, który w tym roku przeżywa srebrny jubileusz ślubów zakonnych.

Konstytucje i Reguły Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej mówią, że: Czas nowicjatu kończy się dobrowolnym i pełnym wiary aktem, jakim jest zobowiązanie w Zgromadzeniu. Nowicjusz, który już doświadczył miłości Ojca w Jezusie, poświęca swe życie, aby tę miłość uwidocznić. Zawierza swoje życie Temu, z którym dzieli krzyż i którego obietnicom ufa (K 59).
 
W homilii ojciec Wikariusz prowincjalny przypomniał neoprofesom i wszystkim zebranym zakonnikom o wierności w kroczeniu za Chrystusem ubogim, czystym i posłusznym: Ta góra Świętego Krzyża dla nas oblatów, jest górą naszego powołania. Każdy z nas ma swój rodowód, swój początek, środowisko z którego pochodzi. Bóg powołuje nas. Ten wielki dar Bożego wezwania nie jest wynikiem ludzkiego pragnienia, chęci: nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem – mówi do nas Chrystus. Bóg nie patrzy na nasze talenty, zdolności, grzechy, lecz postępuje z nami wg swojej miłości. Drodzy młodzi oblaci! Dziś wstępujecie na drogę kroczenia za Jezusem ubogim, czystym i posłusznym. Pamiętajcie, że Bóg współdziała z tymi, którzy Go miłują – mówił o. Marian.   
 
Wraz ze zgromadzonymi wiernymi, w czasie wspólnej modlitwy prosiliśmy Boga, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, aby umacniał profesów, by mogli wytrwać w swych świętych postanowieniach. Wezwanie do życia radami ewangelicznymi: ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, ci młodzi oblaci posłyszeli w swoim życiu i rozeznali w czasie rocznego pobytu w nowicjacie. Dziś zostało ono uroczyście potwierdzone przez Kościół. 
 
Podczas ceremonii złożenia pierwszych ślubów, zostały także poświęcone habity zakonne (sutanny), które po raz pierwszy młodzi oblaci przywdziali oraz Konstytucje i Reguły, które każdy z profesów otrzymał jako prawo zakonne obowiązujące w naszej rodzinie oblackiej. Wcielając je w codzienne życie, oblat kroczy pewną drogą prowadzącą do zabawienia. Została ona potwierdzona przez Kościół zarówno aprobatą Konstytucji i Reguł jak również ogłoszenie świętym Eugeniusza de Mazenoda, który jako pierwszy kroczył ta drogą.
 
Natomiast wczoraj 10 młodzieńców złożyło swoje przyrzeczenia nowicjackie rozpoczynając tym samy roczny pobyt w świętokrzyskim klasztorze, który stał się ich domem. Nowi nowicjusze przejęli od starszych współbraci opiekę nad klasztorem i sanktuarium. Od 1 września w naszym klasztorze przebywa także postulant, który przygotowuje się do posługi brata zakonnego i wraz ze wspólnotą nowicjacką włączył się w codzienne życie zakonnej wspólnoty.
 
Dzisiejsze liturgiczne święto Narodzenia NMP to dla Oblatów dzień kolejnej rocznicy złożenia ślubów zakonnych. I tak w naszej wspólnocie na Świętym Krzyżu Ojcowie i Bracia dziękują dziś Panu Bogu za życie radami ewangelicznymi: O. superior Zygfryd Wiecha OMI – 36 rocznica; O. Władysław Kozioł OMI – 46 rocznica; O. Kazimierz Bielak OMI – 31 rocznica; O. Sławomir Dworek OMI – 25 rocznica ślubów zakonnych; O. Krzysztof Jamrozy OMI i O. Dariusz Malajka OMI – 15 rocznica; O. Michał Tomczak OMI – 14 rocznica; Br. Sławomir Przywecki OMI – 17 rocznica; Br. Leszek Iskrzycki OMI – 12 rocznica; Br. Ryszard Łoin OMI – 7 rocznica ślubów zakonnych.
 
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu dla nas Oblatów otaczają nas modlitwa i ślą życzenia. Bóg zapłać!!!
 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2208 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 września 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej