Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - INAUGURACJA NA ...

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - INAUGURACJA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

Wojewódzka inauguracja tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w regionie świętokrzyskim odbędzie się 11 września 2015 roku o godz. 11.00 w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Legendę tego miejsca stworzyły natura, wiara oraz myśl i ręka człowieka. W XII wieku książę Bolesław Krzywousty ufundował klasztor, który w początkach XIV stulecia został przez Władysława Łokietka obdarowany relikwiami, co sprawiło, że świętokrzyskie opactwo stało się najważniejszym sanktuarium Polski Jagiellonów. Ścisła współpraca z Akademią Krakowską sprawiła, że benedyktyni świętokrzyscy współtworzyli elity intelektualne Królestwa, a ich biblioteka aż do czasów kasacji klasztoru uznawana była za jedną z najlepszych w kraju.
 
 
W programie m.in.
● bezpłatne zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem (bazylika, krużganki, zakrystia, kaplica Oleśnickich, dawna apteka świętokrzyska, muzeum historyczno-misyjne)
● uroczysta Msza święta z udziałem regionalnego chóru
● zwiedzanie wystawy misyjnej (na styku kultur) oraz spotkanie z misjonarzem
● bezpłatne wejście na taras widokowy odbudowanej w 2014 r. wieży kościelnej
● spotkanie z autorem najnowszych książek o Świętym Krzyżu - „Książę innych gór”, „Opowieści Łysej Góry” w 600-lecie urodzin Jana Długosza oraz prezentacja wystawy poświęconej najnowszym badaniom archeologiczno-architektonicznym w klasztorze (stara apteka i krużganek)
● prezentacja produktów regionalnych gmin świętokrzyskich - sztuka ludowa i rękodzieło, potrawy regionalne.
 
W ciągu wieków benedyktyni świętokrzyscy rozwijali też w obrębie swoich dóbr gospodarkę, między innymi hutnictwo szkła i żelaza. Od XVI w. mieli kilka kuźnic żelaznych w Michałowie oraz Wierzbniku koło Starachowic. Zakłady te utracili w wyniku kasaty, podobnie jak zabudowania klasztorne i wspaniałą bibliotekę, której zbiory uległy w ciągu XIX w. rozproszeniu, a część spłonęła w czasie II wojny światowej.
Pobenedyktyński klasztor Świętego Krzyża na Łysej Górze jest jednym z najważniejszych obiektów zabytkowych regionu, który od niego właśnie przyjął swoją nazwę. W obrębie zespołu klasztornego, fundowanego w pierwszej połowie XII w. przez księcia Bolesława Krzywoustego i rozbudowywanego do końca XVIII w., zachował się w całości obwód późnogotyckich krużganków z ostrołukowymi sklepieniami krzyżowymi (połowa XV wieku). Oprócz nich do najcenniejszych obiektów zespołu należą późnomanierystyczna kaplica grobowa rodu Oleśnickich, powstała w latach 1704-1720 na miejscu dawnego kapitularza, zakrystia z XIV-XV w., ozdobiona malowidłami z XVIII w., z pełnym XVIII-wiecznym wyposażeniem snycerskim, a także  neoklasycystyczny kościół z pięknymi późnobarokowymi kamiennymi fasadami, wzniesiony w latach 1781-1806.
 
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Więcej informacji na temat EDD na stronie: kliknij tutaj
 
(OPR. dr Czesław Hadamik)
 

czytano: 1007 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 28 lipca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej