Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

TŁUMY NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - X JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

Strona główna » Aktualności » TŁUMY NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - X JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

wielkość tekstu: A | A | A

Kilka tysięcy pielgrzymów i turystów nawiedziło sanktuarium na Świętym Krzyżu w czasie trwania X Jubileuszowego Jarmarku Świętokrzyskiego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. W tym roku impreza odbyła się na błoniach świętokrzyskich,  od wschodniej strony klasztoru. Organizatorzy wybierając to miejsce nawiązali do średniowiecznych jarmarków, które odbywały się na Świętym Krzyżu.

Aby podkreślić jubileuszową X – edycję jarmarku – zaproszono do udziału wszystkie gminy należące do Powiatu Kieleckiego. Dzięki temu na Święty Krzyż przybyło kilka tysięcy ludzi, którzy odwiedzali stragany jarmarczne i podziwiali występy zaproszonych artystów. Scenariusz imprezy został stworzony przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Imprezie towarzyszyło hasło przewodnie: "Wehikuł czasu".

Tradycyjnie Jarmark rozpoczął się od Eucharystii celebrowanej na błoniach świętokrzyskich, w której uczestniczyło kilkuset wiernych. Przewodniczył jej superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI, a homilię wygłosił rektor bazyliki o. Dariusz Malajka OMI.
 
Kaznodzieja nawiązując do przeżywanej w liturgii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego mówił: Jezus zanim wstąpił do nieba zostawił swoim Apostołom testament: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony. Dziś  to papież Franciszek jest prorokiem naszych czasów, który zapala nas do działania, do życia radością Ewangelii i ukazuje nam niebo tu na ziemi. Przypomina nam, że jeśli chcemy być z Chrystusem w niebie, najpierw tu na ziemi trzeba być Jego świadkiem, prawdziwym uczniem. Nieustannie wołać do Boga: naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami…  Niewątpliwie tym, któremu udało się osiągnąć niebo, tym który chodził ścieżkami Boga, jest Jan Paweł II. Ten, który na polskiej ziemi wołał: niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Duch Święty to dar Jezusa, który wstąpił do nieba. I wydaje się, że w ostatnich dniach, od niedzieli 10 maja, ten powiew Ducha Świętego odczuwamy na nowo i z nową nadzieją… czy dzięki także i nam, naszym wyborom odmieni się oblicze tej ziemi… ziemi nad Wisłą? Prośmy dziś o dary Ducha Świętego dla siebie nawzajem - szczególnie o dar mądrości i chrześcijańskiego rozsądku. Tu na Świętym Krzyżu w najstarszym polskim sanktuarium, gdzie od wieków przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, gdzie jesteśmy bliżej nieba  i gdzie od wieków przybywają pątnicy z bliska i z daleka, z kraju i z zagranicy – prośmy o dar pokory dla siebie nawzajem, ukryjmy się w sercu Jezusa, zanurzmy w Jego Miłosierdziu i sakramentalnym życiu. Spoglądajmy w Niebo i zróbmy wszystko by być w rękach Boga. A zachęceni słowami kanonizowanej dziś w Rzymie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, Małej Arabki  – chodźmy rozbudźmy świat – zachęcał kaznodzieja.
 
Mszę świętą uświetniła Orkiestra Dęta ze Strawczyna i Chór "Con Passione" z Zagnańska. Szczególną atrakcją dla przybyłych dziś pielgrzymów i turystów na Święty Krzyż była papa mobile, którym w 1979 roku podróżował Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.
 
Po zakończeniu Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna: występy zaproszonych artystów oraz licznych zespołów ludowych reprezentujących poszczególne gminy należące do Powiatu Kieleckiego. W ramach jarmarku można było podziwiać m.in.: tzw. bitwę chórów, turniej wójtów i burmistrzów, występy teatralne, pojedynki na głosy, występy ludowych zespołów śpiewaczych, prezentacje dworskich obyczajów, pokazy walk rycerskich, rzemiosło artystyczne, pracę kowala, osadę średniowieczną, kupieckie kramy ze specjałami,
 
Nie zabrakło także tradycyjnych stoisk, które pokazały bogactwo i tradycje kulinarne i nie tylko kultywowane we wspólnotach gminnych. Każda gmina przedstawiła nie tylko swój dorobek kulturowy i artystyczny, ale też zaprezentowała tradycyjne rękodzieło. 
 

18

MAJ

2015

3207

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.