Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » TŁUMY NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - X JARMARK ...

TŁUMY NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - X JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

wielkość tekstu:A | A | A

Kilka tysięcy pielgrzymów i turystów nawiedziło sanktuarium na Świętym Krzyżu w czasie trwania X Jubileuszowego Jarmarku Świętokrzyskiego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. W tym roku impreza odbyła się na błoniach świętokrzyskich,  od wschodniej strony klasztoru. Organizatorzy wybierając to miejsce nawiązali do średniowiecznych jarmarków, które odbywały się na Świętym Krzyżu.

Aby podkreślić jubileuszową X – edycję jarmarku – zaproszono do udziału wszystkie gminy należące do Powiatu Kieleckiego. Dzięki temu na Święty Krzyż przybyło kilka tysięcy ludzi, którzy odwiedzali stragany jarmarczne i podziwiali występy zaproszonych artystów. Scenariusz imprezy został stworzony przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Imprezie towarzyszyło hasło przewodnie: "Wehikuł czasu".

Tradycyjnie Jarmark rozpoczął się od Eucharystii celebrowanej na błoniach świętokrzyskich, w której uczestniczyło kilkuset wiernych. Przewodniczył jej superior klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI, a homilię wygłosił rektor bazyliki o. Dariusz Malajka OMI.
 
Kaznodzieja nawiązując do przeżywanej w liturgii uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego mówił: Jezus zanim wstąpił do nieba zostawił swoim Apostołom testament: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony. Dziś  to papież Franciszek jest prorokiem naszych czasów, który zapala nas do działania, do życia radością Ewangelii i ukazuje nam niebo tu na ziemi. Przypomina nam, że jeśli chcemy być z Chrystusem w niebie, najpierw tu na ziemi trzeba być Jego świadkiem, prawdziwym uczniem. Nieustannie wołać do Boga: naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami…  Niewątpliwie tym, któremu udało się osiągnąć niebo, tym który chodził ścieżkami Boga, jest Jan Paweł II. Ten, który na polskiej ziemi wołał: niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Duch Święty to dar Jezusa, który wstąpił do nieba. I wydaje się, że w ostatnich dniach, od niedzieli 10 maja, ten powiew Ducha Świętego odczuwamy na nowo i z nową nadzieją… czy dzięki także i nam, naszym wyborom odmieni się oblicze tej ziemi… ziemi nad Wisłą? Prośmy dziś o dary Ducha Świętego dla siebie nawzajem - szczególnie o dar mądrości i chrześcijańskiego rozsądku. Tu na Świętym Krzyżu w najstarszym polskim sanktuarium, gdzie od wieków przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, gdzie jesteśmy bliżej nieba  i gdzie od wieków przybywają pątnicy z bliska i z daleka, z kraju i z zagranicy – prośmy o dar pokory dla siebie nawzajem, ukryjmy się w sercu Jezusa, zanurzmy w Jego Miłosierdziu i sakramentalnym życiu. Spoglądajmy w Niebo i zróbmy wszystko by być w rękach Boga. A zachęceni słowami kanonizowanej dziś w Rzymie św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, Małej Arabki  – chodźmy rozbudźmy świat – zachęcał kaznodzieja.
 
Mszę świętą uświetniła Orkiestra Dęta ze Strawczyna i Chór "Con Passione" z Zagnańska. Szczególną atrakcją dla przybyłych dziś pielgrzymów i turystów na Święty Krzyż była papa mobile, którym w 1979 roku podróżował Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.
 
Po zakończeniu Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna: występy zaproszonych artystów oraz licznych zespołów ludowych reprezentujących poszczególne gminy należące do Powiatu Kieleckiego. W ramach jarmarku można było podziwiać m.in.: tzw. bitwę chórów, turniej wójtów i burmistrzów, występy teatralne, pojedynki na głosy, występy ludowych zespołów śpiewaczych, prezentacje dworskich obyczajów, pokazy walk rycerskich, rzemiosło artystyczne, pracę kowala, osadę średniowieczną, kupieckie kramy ze specjałami,
 
Nie zabrakło także tradycyjnych stoisk, które pokazały bogactwo i tradycje kulinarne i nie tylko kultywowane we wspólnotach gminnych. Każda gmina przedstawiła nie tylko swój dorobek kulturowy i artystyczny, ale też zaprezentowała tradycyjne rękodzieło. 
 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2120 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 18 maja 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej