Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ŚWIĘTO MŁODYCH W BLASKU RELIKWII DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO -

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO MŁODYCH W BLASKU RELIKWII DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO -

wielkość tekstu: A | A | A

W 3 niedzielę Wielkanocną – 19 kwietnia w diecezji sandomierskiej rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży. U stóp świętokrzyskiego wzgórza, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, na symbole ŚDM czekała zgromadzona młodzież wraz z bp K. Nitkiewiczem. Krzyż spoczął na ramionach młodych i wraz z maryjną ikoną rozpoczął wędrówkę przez świętokrzyską puszczę do sanktuarium Świętego Krzyża. Na szczycie świętokrzyskiego wzgórza w bazylice na krzyż i ikonę oczekiwały tłumy młodych, którzy od godzin południowych przybywały do tutejszego sanktuarium. – Mimo, że pogoda nie bardzo nam sprzyjała, to spotkanie było wielkim naszym wspólnym świadectwem, że jesteśmy razem przy Chrystusie. Ominął nas deszcz, więc spokojnie przywędrowaliśmy niosąc symbole, które od kilkunastu lat jednoczą młodych. Wspólny śpiew i modlitwa dały nam wewnętrzne przekonanie, że wiara nie jest tylko dodatkiem do naszego życia, ale jego siłą. Za kilka dni będziemy gościć symbole w naszej parafii, tam będziemy chcieli zgromadzić jak najwięcej naszych przyjaciół i kolegów. To nasze wielkie zadanie – podkreślała Agnieszka z Ostrowca Świętokrzyskiego. - Przy pierwszym spotkaniu z symbolami uświadomiłem sobie w jak wielkim dziele uczestniczę. Poza radością przez głowę przechodziła mi myśl, jak wielu młodych całego świata miało okazję, by choć przez chwilę pokłonić się im oraz powierzyć swoje troski i radości. Przy tym spotkaniu odrodziły się wspomnienia, które towarzyszyły mi podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011, w których brałem udział – podkreślał Hubert Kopeć z Nowej Dęby.

Najpierw był czas wspólnej adoracji symboli a następnie młodzi pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył biskup ordynariusz. - Droga uczniów z Jerozolimy do Emaus jest drogą wiary. Z ucieczki od ludzi, problemów, od smutku, zamienia się dzięki Chrystusowi w drogę do szczęścia osobistego i niesionego innym. Przemierzamy tą drogę bez przerwy. Idziecie tą drogą także Wy młodzi. Dzisiaj nasza droga skrzyżowała się, złączyła się z drogą pielgrzymowania symboli Światowych Dni Młodzieży. Tak będzie przez najbliższe dwa tygodnie – mówił do młodych bp K. Nitkiewicz. - Krzyż i ikona mówią o dziele zbawienia, które objęło całe nasze życie. Krzyż jest znakiem miłości Chrystusa i zwycięstwa nad złem. Ikona uobecnia Jego i naszą matkę Maryję. Otaczamy te symbole, adorujemy je, podobnie Biskup zachęcał, by modlitwa przy symbolach była okazją do refleksji nad osobistą relacją z Bogiem. - Przyjechaliście tutaj, żeby przeżyć coś ważnego i pewnie z podobnym zamiarem będziecie towarzyszyli symbolom w parafiach naszej diecezji. Któż z nas nie chce przeżyć czegoś ważnego, czegoś pięknego, czegoś co pozostanie w sercu, a nie jedynie na facebooku lub całkowicie zniknie z pamięci? Spotkanie z Chrystusem i z Maryją, jest nie tylko ważne i piękne, nie tylko utrwala się w pamięci, ale zostawia ślad, zmienia życie. Na jak długo? To zależy w dużej mierze od nas samych, od tego czy jesteśmy blisko Boga. On zawsze udziela obficie swoich łask, szczególnie w Kościele, przez sakramenty, nabożeństwa liturgiczne, dzieła – wskazywał hierarcha. - Papież św. Jan XXIII mówi, że Kościół nie jest muzeum archeologicznym i porównuje go studni, z której kiedyś cała wioska mogła czerpać wodę. Ta peregrynacja może stać się taką właśnie studnią Bożych łask, studnią wody żywej, która zaspakaja każde pragnienie – zachęcał biskup.
Wspólną modlitwę wspomagał zespół wokalno-muzyczny młodych działających w diecezjalnej diakonii muzycznej Ruchu Światło-Życie. - Na nowo odżyły we mnie gdzieś te emocje, uczucia i ta podniosłość, która towarzyszyła mi w Madrycie w 2011 na Światowych Dniach Młodzieży, gdy pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI miliony młodych serc łączyły się w jednej wspólnocie na modlitwie. Podobnie i dzisiaj mogliśmy poczuć przedsmak tego entuzjazmu, ale przede wszystkim ducha modlitwy i ewangelicznej radości, których z pewnością możemy się spodziewać w Krakowie w 2016 roku. Dla mnie osobiście był to czas zawierzania Bogu i Jego Matce tego wielkiego dzieła, modlitwy za naszą diecezję szczególnie za młodych, ale także oddaniem siebie, aby przez swoje zdolności, czas i chęci móc dołożyć cegiełkę do przygotowań tego wspaniałego wydarzenia – podkreślał Marek Markiewicz z Tarnobrzega.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał mały chlebek, którym mógł podzielić się z bliźnimi na znak zbudowanej wspólnoty.
Po zakończonym nabożeństwie symbole ŚDM zostały przewiezione do Opatowa. W poniedziałek krzyż i ikona Matki Bożej nawiedzą także Łagów a wieczorem rozpocznie się przy nich wspólna modlitwa w Ostrowcu Świętokrzyskim w parafii Matki Bożej Saletyńskiej.
Tekst: Ks. T.Lis - Sandomierz

 
 

20

KWI

2015

2619

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 8

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.