Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 19 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Henryk, Marta
| | |

Strona główna » Aktualności » NIEDZIELA PALMOWA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

NIEDZIELA PALMOWA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Uroczystej sumie o godzinie 11.30 przewodniczył o. dr Antoni Bochm OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 

Suma została poprzedzona uroczystą procesją upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Na jej czele były niesione relikwie drzewa Krzyża Świętego. Następnie licznie zgromadzone dzieci w strojach ludowych z Bielin i Nowej Huty, niosąc zielone gałązki palm, poprzedzały idącego także w procesji osiołka i młodzieńca, który odgrywał rolę Pana Jezusa, któremu towarzyszyli nowicjusze ucharakteryzowani na uczniów Chrystusa. W procesji wzięło udział bardzo wielu wiernych nie tylko z okolicznych miejscowości ale i z całego kraju. 
Tak jak przewiduje liturgia Niedzieli Męki Pańskiej, podczas liturgii słowa  została odczytana Pasja wg św. Marka. Natomiast po Mszy świetej o godzinie 15.00 pielgrzymi mieli okazję obejrzeć inscenizację pasyjną "Sąd nad Nieśmiertelnym" w wykonaniu naszych Nowicjuszy.
Dla naszej wspólnoty świętokrzyskiej Niedziela Palmowa to dzień, kiedy powróciło życie liturgiczne i modlitewne do bazyliki. Od 7 stycznia br., trwały bowiem prace związane z renowacją posadzki. Poprzednia, XIX wieczna była już bardzo zniszczona. Dzięki zdjęciu posadzki, archeolodzy pod kierunkiem dr Czesława Chadamika z UJK z Kielc mogli zbadać podłoże bazyliki. W wyniku przeprowadzonych badań, okazało się, że pod posadzką kryją się pozostałości murów poprzednich kościołów, które były na Świętym Krzyżu: romańskiego, gotyckiego, barokowego. Dzisiejszy kościół jest zatem czwartym.
Wraz z renowacją posadzki przeprowadzono równocześnie prace związane z wymianą elektryki. Pod nową posadzką znajduje się blisko 5 km okablowania: elektrycznego i  teletechnicznego. Chcemy bowiem, zamontować także kamery internetowe, dzięki którym będziemy transmitować na cały świat uroczystości religijne ze Świętego Krzyża.
W bazylice pojawiły się także nowe meble. Docelowo wnętrze zostanie wypełnione 40. nowymi ławami dębowymi z 200. siedzącymi miejscami. W poprzednich ławkach było ich zaledwie 120. Nowe ławy pięknie wkomponowują się w wystrój bazyliki i nadają mu wyjątkowego charakteru. 
Ale to nie koncie prac związanych z przywracaniem piękna wnętrza bazyliki świętokrzyskiej. Przed nami zakup nowego tabernakulum, oświetlenia ledowego, renowacja ołtarza głównego, renowacja ambony przedsoborowej oraz zmiana kolorystyki ścian. Kolejny etap prac chcemy rozpocząć jesienią tego roku, po zakończeniu sezonu pielgrzymkowo-turytycznego.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy do tej pory wsparli dzieło rewitalizacji kompleksu klasztornego na Świętym Krzyżu. Dziękujemy darczyńcom, którzy regularnie wspierają nas darami serca, składając ofiary w zakrystii bądź wpłacając je na konto klasztoru, pomagając nam tym samym w przywracaniu świetności opactwu na Łyścu. 

 

czytano: 1041 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 30 marca 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 11
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej