Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

NIEDZIELA PALMOWA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

Strona główna » Aktualności » NIEDZIELA PALMOWA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu: A | A | A

Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Uroczystej sumie o godzinie 11.30 przewodniczył o. dr Antoni Bochm OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. 

Suma została poprzedzona uroczystą procesją upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Na jej czele były niesione relikwie drzewa Krzyża Świętego. Następnie licznie zgromadzone dzieci w strojach ludowych z Bielin i Nowej Huty, niosąc zielone gałązki palm, poprzedzały idącego także w procesji osiołka i młodzieńca, który odgrywał rolę Pana Jezusa, któremu towarzyszyli nowicjusze ucharakteryzowani na uczniów Chrystusa. W procesji wzięło udział bardzo wielu wiernych nie tylko z okolicznych miejscowości ale i z całego kraju. 
Tak jak przewiduje liturgia Niedzieli Męki Pańskiej, podczas liturgii słowa  została odczytana Pasja wg św. Marka. Natomiast po Mszy świetej o godzinie 15.00 pielgrzymi mieli okazję obejrzeć inscenizację pasyjną "Sąd nad Nieśmiertelnym" w wykonaniu naszych Nowicjuszy.
Dla naszej wspólnoty świętokrzyskiej Niedziela Palmowa to dzień, kiedy powróciło życie liturgiczne i modlitewne do bazyliki. Od 7 stycznia br., trwały bowiem prace związane z renowacją posadzki. Poprzednia, XIX wieczna była już bardzo zniszczona. Dzięki zdjęciu posadzki, archeolodzy pod kierunkiem dr Czesława Chadamika z UJK z Kielc mogli zbadać podłoże bazyliki. W wyniku przeprowadzonych badań, okazało się, że pod posadzką kryją się pozostałości murów poprzednich kościołów, które były na Świętym Krzyżu: romańskiego, gotyckiego, barokowego. Dzisiejszy kościół jest zatem czwartym.
Wraz z renowacją posadzki przeprowadzono równocześnie prace związane z wymianą elektryki. Pod nową posadzką znajduje się blisko 5 km okablowania: elektrycznego i  teletechnicznego. Chcemy bowiem, zamontować także kamery internetowe, dzięki którym będziemy transmitować na cały świat uroczystości religijne ze Świętego Krzyża.
W bazylice pojawiły się także nowe meble. Docelowo wnętrze zostanie wypełnione 40. nowymi ławami dębowymi z 200. siedzącymi miejscami. W poprzednich ławkach było ich zaledwie 120. Nowe ławy pięknie wkomponowują się w wystrój bazyliki i nadają mu wyjątkowego charakteru. 
Ale to nie koncie prac związanych z przywracaniem piękna wnętrza bazyliki świętokrzyskiej. Przed nami zakup nowego tabernakulum, oświetlenia ledowego, renowacja ołtarza głównego, renowacja ambony przedsoborowej oraz zmiana kolorystyki ścian. Kolejny etap prac chcemy rozpocząć jesienią tego roku, po zakończeniu sezonu pielgrzymkowo-turytycznego.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy do tej pory wsparli dzieło rewitalizacji kompleksu klasztornego na Świętym Krzyżu. Dziękujemy darczyńcom, którzy regularnie wspierają nas darami serca, składając ofiary w zakrystii bądź wpłacając je na konto klasztoru, pomagając nam tym samym w przywracaniu świetności opactwu na Łyścu. 

 

30

MAR

2015

1608

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 3

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.