Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 27 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja
| | |

Strona główna » Aktualności » RENOWACJA POSADZKI W ŚWIĘTOKRZYSKIEJ BAZYLICE

RENOWACJA POSADZKI W ŚWIĘTOKRZYSKIEJ BAZYLICE

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu dzisiejszym, 8 stycznia 2015r.,  rozpoczęły się prace związane z renowacją, barokowej, pochodzącej z XIX wieku posadzki w świętokrzyskiej bazylice i kruchcie. Prace będą polegały na zdjęciu posadzki, odrestaurowaniu ciemnego kamienia, pozyskaniu nowego jasnego marmuru "Morawica" i ułożeniu go na podsypce zaprawionej wapnem. Po zdjęciu obecnej posadzki będą przeprowadzone badania archeologiczne przez pana dr Czesława Hadamika. Prace potrwają do końca marca br., w wyniku przeprowadzonych prac zostaną zniwelowane progi, które do tej pory sprawiały problem osobom niepełnosprawnym.

Oprócz prac związanych z renowacją posadzki zaplanowano także: naprawę tynków przyziemia do 0.5 metra, wyczyszczenie elementów dekoracyjnych z nawarstwień malarskich, malowanie ścian w kolorze kamienia zewnętrznego. Podczas trwającego remontu zostanie wymieniona także cała elektryka oraz oświetlenie bazyliki. W planie są także prace konserwatorskie związane z ołtarzem przedsoborowym: konserwacja zabytkowego tabernakulum, aniołów, mensy ołtarzowej oraz zakup nowego tabernakulum pancernego do przechowywania Najświętszego Sakramentu. W przygotowaniu są także nowe ławy do bazyliki, prototyp których można zobaczyć już na krużgankach w sanktuarium.

Nad wszystkimi pracami wewnątrz bazyliki czuwa Pan Janusz Cedro, Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków z Kielc. Odpowiedzialnym za prace związane z elektryką jest pan prof. Antoni Różowicz z Katedry Urządzeń Elektrycznych i Techniki Świetlnej z Politechniki Świętokrzyskiej. Głównym wykonawcą prac jest firma pana Krzysztofa Furmanka "Furmanek Renewal" z Daleszyc.

Na czas trawania remontu życie sakramentalne i modlitewne zostało przenisione do kaplicy Oleśnickich. Wszystkie Msze święte w niedziele i święta będą celebrowane o godzinie 8.00, 9.30, 11.30 i 15.00. W tygodniu, a więc od poniedziałku do soboty o godzinie 7.00 w kaplicy klasztornej, z wyjątkiem pierwszych piątków miesiąca, kiedy to Msza święta jest celebrowana o godz. 18.00 w kaplicy Oleśnickich, gdzie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Wszyscy ci, którzy pragną wesprzeć dzieło renowacji posadzki i zakup nowych ław do bazyliki mogą to uczynić wpłacając dar serca na konto klasztoru:  

Bank PEKAO SA  O. w Kielcach 71124013721111001021225384 z dopiskiem "REMONT POSADZKI".

Tym, którzy już to uczynili, dzięki którym mogliśmy rozpocząć prace, składamy serdeczne Bóg zapłać. Całość zaplanowanych prac to ok. pół miliona złotych.

 


 

czytano: 851 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 stycznia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej