Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA I NARODZENIE PAŃSKIE A.D.2014

Strona główna » Aktualności » MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA I NARODZENIE PAŃSKIE A.D.2014

wielkość tekstu: A | A | A

Blisko 2 tys. wiernych z regionu świętokrzyskiego i z całego kraju wzięło udział w Mszy świętej pasterskiej, celebrowanej o północy w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, gdzie od wieków przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego.

Uroczysta Eucharystia została poprzedzona jasełkami w wykonaniu nowicjuszy z klasztoru na Świętym Krzyżu. Msza święta została uświetniona przez muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej oraz przez kleryków z naszego oblackiego WSD z Obry Roberta Grabkę OMI i Cezarego Klocka OMI i oczywiście nowicjuszy.
 
Mszy pasterskiej przewodniczył i wygłosił homilię o. dr Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W homilii skierowanej do licznie przybyłych pielgrzymów powiedział: Przeżywając Mszę pasterską, wspominamy tych, którzy pierwsi oddali chwałę Nowonarodzonemu Panu. Dziś ponad miliard chrześcijan na całym świecie rozpocznie Święta Bożego Narodzenia. Pośród zapalonych świec, śpiewu kolęd, woni kadzidła i choinek, na naszych oczach znów urzeczywistnia się wielka tajemnica naszej wiary: w postaci dziecięcia narodzi się Bóg. Przychodzi do nas Bóg, aby nas zbawić, aby wyzwolić nas od lęku, aby obdarzyć nas swoją miłością. I kiedy śpiewać będziemy prastarą kolędę >> Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan nie biosów obnażony, ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony<< znów odżyje w nas pytanie: kim właściwie On jest? Kim jest Jezus Chrystus dla mnie, dla ciebie, dla Europy, dla świata całego? Kaznodzieja pytał wiernych: Czy niepotrzebny jest nam dzisiaj Chrystus Zbawiciel w świecie targanym nieustannymi wojnami i konfliktami? Czy nie potrzebny jest nam dzisiaj Chrystus Zbawiciel w świecie pełnym kataklizmów, głodu, kłamstwa, wyzysku i nędzy? Pragniemy sobie na nowo uświadomić w tę noc narodzenia Bożego – człowiek nie może żyć bez Boga; nie poradzi sobie bez Boga; bez dekalogu, Ewangelii, Krzyża, przykazania miłości Boga i bliźniego, bez świątyni i modlitwy.

W bazylice świętokrzyskiej stanęło 10. ośmiometrowych jodeł podarowanych przez nadleśnictwo Łagów. Nad wyborem i przywozem zielonych drzew czuwał pan leśniczy Tadeusz Guz z Jeleniowa,  Piotr Kałuża z Wólki Milanowskiej, Dariusz Kwiatek z Dębniaka, Jerzy Klimecki z Nowej Słupi oraz nasi Nowicjusze. Darmowy transport udostępnił pan Jan Bzymek  z Dębniaka. Na zielonych drzewach zawisły przepiękne bombki - dar pani Lucyny Gozdek ze Staszowa.
Nad główną nawą bazyliki zawisły cztery 15. metrowe zielone girlandy, wykonane z jodły świętokrzyskiej przez nowicjuszy, które podczas pasterki zostaną rozświetlone tysiącem  białych światełek. 
 
W tym roku po raz pierwszy na Świętym Krzyżu jest żywa szopka. Głównym inspiratorem przedsięwzięcia jest pan Jan Bzymek, właściciel tartaku „Klon” z Dębniaka. Całą konstrukcję z drzewa do szopki wykonał pan Mirosław Nowocień wraz z pracownikami z zakładu „Ciesielnia” z Jeleniowa. W szopce mierzącej 30 m²,  znajdą się zwierzęta pochodzące od gospodarzy, którzy mieszkają pod Świętym Krzyżem: Wólki Milanowskiej, Dębniaka, Bartoszowin, Nowego Stawu k. Łagowa, Piotrowa. W szopce, usytuowanej przy zachodniej fasadzie bazyliki, będziemy mogli zobaczyć: owieczkę z jagnięciem, kucyka, gęsi, kaczki, kury, gołębie, króliki, świnkę wietnamską…
 
Natomiast wewnątrz bazyliki jest szopka, którą już po raz czternasty wykonali pracownicy Kieleckiego Centrum Kultury. Główną projektantką i pomysłodawczynią stajenki jest pani dyrektor Magdalena Kusztal. Jak wygląda szopka? To dużych rozmiarów dom, z komina którego będzie leciał dym. Dodatkowym efektem jest oświetlenie całości jak i obecność borsuków. W szopce zostały umieszczone figury z klasztoru. Świętokrzyska stajenka swoją prostotą ale też i trochę bajkowym charakterem, ma za zadanie ewangelizować tych, którzy w tym świątecznym czasie nawiedzą Święty Krzyż.
Odwiedzający nasze sanktuarium w tym świątecznym czasie, są także zaproszeni do wspólnego kolędowania przy żłóbku. Zapraszamy dzieci, młodzież i starszych po Mszy Świętej o godzinie 11.30.
 
W świąteczne dni (26.12; 28.12; 04.01 i 06.01;) po Mszy Świętej o godzinie 15.00 zapraszamy do obejrzenia jasełek w wykonaniu naszych Nowicjuszy, którzy pod opieką Ojca Krzysztofa Jamrozego OMI, przygotowali widowisko. 
 
W niedzielę, 4 stycznia zapraszamy także na koncert zatytułowany „Kolędy znane i nieznane”, który jest organizowany przez Wójta Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora, Radę Gminy Nowa Słupia, Ośrodek Kultury z siedzibą w Rudkach i przez naszą świętokrzyską wspólnotę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Odbędzie się on po Mszy świętej o godzinie 11.30. Wystąpi Horn – Trio Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu zaplanowany jest konkurs z nagrodami dla dzieci. Wstęp wolny.
 
Zapraszamy zatem do wspólnego przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego na Świętym Krzyżu z Misjonarzami Oblatami Maryi Niepokalanej, kustoszami sanktuarium.
 

25

GRU

2014

1999

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 9

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.